czwartek, 14 stycznia 2016

Kilka słów o powieści "Tequila: Liczba Bestii" #1

Tequila to powieść w stylu PULP, który w Polsce poza pojedynczymi wyjątkami był i jest właściwie nieobecny. Mowa tu o rozrywkowej literaturze z USA i Wielkiej Brytanii z lat 30. 40. 50. i 60. (później także istniejącej, ale już nie z takimi sukcesami), pełnej dynamicznej akcji i jej zwrotów, pomieszania konwencji, wyrazistych, wręcz przerysowanych bohaterów, mięsistych i soczystych opisów walki, przemocy i seksu. Znajdziecie tu western w stylu Jamesa O. Curwooda, heroic fantasy jak u Howarda, horror i weird jak u Lovecrafta, postapo jak u Axlera i science-fiction w stylu Burroughsa.

Zrobiłem wszystko, co w mojej mocy, abyście czytając tę powieść, nie nudzili się ani przez chwilę. Znajdziecie tu wiele schematów znanych z kultury popularnej, która kocha PULP, a jednocześnie nieustannie zapomina złożyć temu gatunkowi należny mu hołd. Będzie zatem pełnokrwista bohaterka, prawdziwa heroina, która kopie męskie tyłki i walczy maczetą, jakby się z nią urodziła. Spotkacie także bojowego kota, który zmienia umaszczenie futra niczym kameleon i kontaktuje się z Tequilą telepatycznie, rozmawiając z nią łamaną francuszczyzną. Będzie także czarny charakter (obowiązkowo w masce na twarzy), szaleni naukowcy, zmęczony życiem rewolwerowiec bez rewolwerów, dobry mafiozo i mający nie po kolei w głowie szaman. 
No i najważniejsze. „Liczba Bestii” to pierwszy tom TRYLOGII. Poznacie w nim odpowiedź na pytanie, kim jest Tequila i zakumplujecie się z najważniejszymi postaciami drugiego planu. Wiele się w niej wyjaśnia, ale nie wszystko. Mam bowiem nadzieję, że skusicie się na kolejne części tej historii. CDN.

2 komentarze:

hipciu pisze...

Powiem tak - zobaczę to uwierzę. Miała wyjść tak dawno temu, że już właściwie zapomniałem o tej powieści.

Łukasz Śmigiel pisze...

Dzięki za komentarz. Okładka powieści trafiła do składu. Na blogu będą pojawiać się na bieżąco informacje związane z powieścią.